Dlaczego marihuana jest nielegalna w Polsce

przez

Na pewno wielu z was nie raz się zastanawiało, dlaczego marihuana jest w Polsce zakazana i czy będzie legalizacja? Sprawdźmy, jak wygląda sytuacja prawna cannabis i co grozi za ich złamanie.

Polska.

W naszym kraju importowanie, produkcja, sprzedaż, a nawet samo posiadanie marihuany jest prawnie nielegalne i stanowi przestępstwo, zgodnie z ustawą z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Za sprzedaż marihuany innej osobie przewidziano karę 10 lat pozbawienia wolności, sprzedaż nieletnim to zbrodnia i kara za to, to widełki od 3 do 15 lat. Za samo posiadanie cannabis przewidziana jest kara do trzech lat więzienia. 26 maja 2011 r. zostały wprowadzone zmiany, które dały prokuratorom możliwość niewnoszenia oskarżenia o posiadanie niewielkich ilości na własny użytek, jeżeli jest to pierwsze przestępstwo albo osoba jest uzależniona od narkotyków.

Medyczna marihuana.

Ustawa z dnia 7 lipca 2017 roku wprowadziła możliwość korzystania z medycznej marihuany dla najbardziej potrzebujących pacjentów. W jej treści jest mowa o ziołach konopi innych niż włókniste w tym wyciągi, nalewki farmaceutyczne oraz wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste włączając w to żywice konopi innych niż włókniste, które teraz stanowią surowiec farmaceutyczny. Z tych produktów będzie miała możliwość skorzystać osoba po otrzymaniu zezwolenia wydanego na okres 5 lat przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.