Kobiety z większą tolerancją na THC

przez

Naukowcy w Stanach przeprowadzili badania mające na celu ocenę wrażliwości płci żeńskiej na THC. Tetrahydrokannabinol to kluczowy składnik konopi, dlatego przeprowadzane są badania mające na celu poznanie wpływu tej substancji na organizm. Badacze w przeprowadzonym doświadczeniu odkryli, że palenie skoncentrowanej marihuany może być bardziej ryzykowne dla kobiet – dzięki obecności hormonu estrogenu.

Hormony, a THC

Nowe badania przeprowadzone na szczurach ukazują, w jaki sposób hormon estrogenowy sprawia, że samice są bardziej podatne na działanie THC w marihuanie. Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie opublikowali wyniki ze swoich badań na zwierzętach, co jest podstawą do podejrzeń, iż podobne działanie może się odbywać u ludzi

Efekty badań

Badacze skoncentrowali się na THC jako środek łagodzący u samców i samic szczura. Odkryli, że po 10 dniach leczenia samice wykazywały znacznie większą tolerancję na THC niż mężczyźni. Tolerancja występuje, gdy organizm pacjenta przyzwyczaja się do THC, a co za tym idzie podaje się zwiększone dawki w celu uzyskania takich samych efektów, jakie wystąpiły przy dawce początkowej.

Wpływ THC

Ponieważ samice szybciej rozwijają tolerancję na THC, mają zwiększoną podatność na negatywne skutki uboczne, takie jak lęk i uzależnienie od marihuany.

Badania na zwierzętach prowadzone są zawsze w pierwszej kolejności, aby móc zbadać działanie jakiejś substancji. Wyniki z badań mogą stanowić podstawę do przypuszczenia, iż podobne działanie może wykazywać dana substancja na organizm ludzki. naukowcy wyciągnęli wniosek, iż na kobiety marihuana może działać inaczej niż na mężczyzn i szybciej uzależniać.

Marihuana zawsze była i będzie przedmiotem debat i wymaga więcej badań, by poznać jej właściwości i możliwe skutki uboczne.