Kraje, gdzie marihuana jest legalna

przez

Wszyscy wiemy, że uprawa i posiadanie marihuany jest w Polsce zakazane, ale są kraje, w których ganja jest legalna. Sprawdźmy, jak wygląda sytuacja na świecie - gdzie zioło jest zalegalizowane, zdekryminalizowane albo zdepenalizowane. Warto mieć na uwadze, iż sytuacja z legalnością marihuany w różnych krajach zmienia się dynamicznie i dane mogą nieco różnić się od stanu faktycznego.

Sytuacja na świecie

Przedstawimy alfabetyczną listę państw, w których marihuana jest legalna. Zaczynamy! Pierwszym krajem jest Austria, w której uprawa i posiadanie niewielkich ilości „maryśki” jest zdepenalizowane. Dalej mamy Belgię, gdzie zdepenalizowane jest posiadanie do 3 gramów suszu oraz uprawa jednej rośliny. W Chile natomiast można posiadać do 10 gramów marihuany i uprawiać do 6 konopi. Podobnie sytuacja przedstawia się u naszych południowych sąsiadów - Czechów. Tam możemy mieć do 15 gramów suszu i uprawiać do 5 konopi. Na Hawajach legalna jest medyczna marihuana, a ostatnio zostało zdekryminalizowane posiadanie do 3 gramów suszu, choć można dostać za to grzywnę do 130 dolarów. W Hiszpanii zdepenalizowane jest posiadanie i uprawa marihuany. Następny kraj to kojarząca się wszystkim z europejską stolicą zioła Holandia. Tak naprawdę nigdy nie zalegalizowano tam marihuany - w Holandii posiadanie do 5 gramów oraz uprawy do 5 roślin na własny użytek jest zdepenalizowane.

Różne podejścia do zielonego

Ciekawą sytuację mamy w Izraelu, który zdekryminalizował marihuanę. Osoba złapana na paleniu w miejscu publicznym po raz pierwszy dostanie mandat. Za drugim razem kwota grzywny zostanie podwojona, trzecie złapanie doprowadzi do wylegitymowania, natomiast kłopoty z prawem pojawią się podczas przyłapania czwarty raz. Następna na liście jest Jamajka, która kojarzy się z Bobem Marleyem i zielonym, ale dopiero od 2015 roku marihuana została tam zdekryminalizowana. Oznacza to, że na Jamajce posiadanie do 56 gramów marihuany oraz uprawa do 5 roślin na własny użytek zagrożona jest mandatem. Nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy, wprowadzili medyczną marihuanę w 2017 roku dla ciężko chorych. W Portugalii zdepenalizowane jest posiadanie do 25 gramów suszu. W RPA zalegalizowano odmianę medyczną, natomiast w Szwajcarii dopuszcza się posiadanie do 10 gramów, za które grozi grzywna 100 franków. Urugwaj to kraj, gdzie zioło jest legalne. Pełnoletni mogą tam kupić do 40 gramów miesięcznie i uprawiać do 6 roślin rocznie. W USA na legalizację marihuany zdecydowały się cztery stany: Alaska, Colorado, Oregon i Waszyngton. We Włoszech nie zostaniemy ukarani za posiadanie niewielkich ilości marihuany wskazujących na użytek własny.