Nasiona konopi – właściwości odżywcze

przez

Nasiona konopi (siemię konopne) można z powodzeniem umieścić w kategorii superfood. Ze względu na bogatą zawartość związków aktywnie czynnych dobroczynnie wpływających na organizm są świetnym suplementem diety. Co zawierają? Jaki wpływ na zdrowie ma spożywanie nasion?

Chociaż nasiona marihuany są najczęściej pozyskiwane w celach kolekcjonerskich, nadają się także do bezpośredniego spożycia. Poszczególne odmiany i szczepy różnią się smakiem i aromatem. Dla celów leczniczych często wykorzystuje się siemię konopne, tj. niełuskane nasiona konopi siewnej (Cannabis Sativa).

Niełuskane nasiona konopi – co w sobie zawierają?

Jednym z największych atutów nasion konopi jest wysoka zawartość i idealne proporcje (3:1) kwasów omega-6 (linolowy) i omega-3 (linolenowy). Ponadto zawierają dziesięć aminokwasów, błonnik, witaminę E i sole mineralne. Najwięcej jest w nich fosforu (1100 mg/100g), magnezu (390 mg/100g) i wapnia (130 mg/100g). Oprócz tego dostarczają organizmowi nieznacznych ilości żelaza oraz cynku. Wartość energetyczna nasion konopi wynosi 463 kcal na 100g.

Właściwości lecznicze nasion konopi

Nasiona konopi regularnie dodawane do diety zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób układu krwionośnego, tj. zawału i miażdżycy. Ograniczają powstawanie zakrzepów. Obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Wspomagają organizm również na innych obszarach poprawiając wygląd skóry i zmniejszając stany zapalne stawów. Takie właściwości są związane z wysoką zawartością wspomnianych powyżej kwasów tłuszczowych.

Dodatkowe zalety:

  • Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem. Pozytywnie wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych oraz poprawia krążenie krwi.

  • Fosfor jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek ustroju. Pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.

  • Magnez warunkuje dostawę energii do tkanek. Usprawnia pracę układu nerwowego. Wzmacnia mięśnie. Przeciwdziała skurczom mięśni i osłabieniu koncentracji.

  • Wapń to podstawowy budulec kości i zębów. Reguluje pracę układu nerwowego.

  • Żelazo przyspiesza regenerację tkanek, niweluje zmęczenie i zapobiega anemii.

  • Cynk poprawia odporność organizmu, poprawia wygląd skóry, wzmacnia włosy i paznokcie.

  • Błonnik reguluje pracę jelit, usprawnia trawienie i zapobiega zaparciom.

Siemię konopne to wciąż niedoceniany, ale wartościowy suplement diety o lekko orzechowym smaku. Warto go spożywać dla ogólnej poprawy zdrowia i uniknięcia wielu groźnych chorób, zwłaszcza związanych z układem krwionośnym. Nasiona marihuany to także dobry dodatek do potraw, np. koktajli, sałatek lub musli.