Ubierz się w konopie!

przez

Wykazują szereg niezwykłych, leczniczych właściwości, zawierają cenne substancje, mają wielu przeciwników, ale równie pokaźne grono zwolenników. O konopiach mówi się i pisze wiele. Rzadko jednak zwraca się uwagę na inny niż spożywczy sposób ich wykorzystania. Tymczasem, w konopie możemy się nawet ubrać! Coraz bardziej popularna robi się żywność zawierająca konopie, coraz częściej spotykamy kosmetyki z wyciągiem z tej rośliny. Warto również zwrócić uwagę na odzież i obuwie wykonane z konopi. Dlaczego?

Historia konopnego włókna

Pod koniec lat 90. XX wieku przemysł tekstylny na nowo przypomniał sobie o niezwykle cennym włóknie konopnym. Obecnie konopie siewne są wykorzystywane w różnych dziedzinach życia, również w modzie. W Starożytności ten surowiec był w powszechnym użyciu, nie bez powodu. Włókno konopne wykorzystywane jest od wieków. Jeszcze na początku XIX wieku odgrywało nadrzędną rolę w przemyśle tekstylnym. Wykonywano z niego między innymi ubrania i papier. Zapomniano o nim jednak na jakiś czas, kiedy na rynku pojawiły się włókna syntetyczne, jednak konopie siewne znowu powracają. Z włókien konopnych można stworzyć niezwykle wytrzymałe, grube nici i liny, ale również delikatną przędzę, która może posłużyć do produkcji ubrań o wyjątkowych właściwościach.

Zalety włókien konopnych

Niewątpliwą zaletą włókna konopnego jest jego wytrzymałość. To najbardziej wytrzymałe włókno naturalne. Jest przy tym bezpieczne i przyjazne dla skóry. Nie wywołuje podrażnień i alergii. Doskonale przepuszcza powietrze, ale równie świetnie izoluje. Sprawdzi się zatem latem i zimą. Uprawa konopi siewnych jest stosunkowo łatwa i nie wymaga użycia silnych środków chemicznych, dzięki temu tkaniny z konopi mogą być stosowane przez osoby z wrażliwą skórą. W swojej bogatej historii włókno konopne spotkało się z przeciwnikami, którzy łączyli je ściśle z marihuaną. Konopie wykorzystywane w przemyśle tekstylnym zawierają jednak minimalną zawartość psychoaktywnego kannabinoidu THC.

Ubierz się w konopie!

Kiedyś włókno konopne służyło głównie do produkcji mocnych dżinsów czy wytrzymałych worków. Dzisiaj tworzy się z niego nawet ubranka dla dzieci. Na rynku znajdziemy całą gamę ubrań z konopi – bluzki, spodnie, spódnice, kurtki, czapki, swetry, koszule, a nawet bieliznę i obuwie. Ekologiczny przemysł tekstylny coraz częściej stawia na konopie. Warto zapoznać się z ofertą konopnych ubrań. Są oryginalne, a przy tym mają szereg pozytywnych właściwości.